Na krmítku se objevují sýkorky i vrabci

Pokud krmítko bude pro ptáky zajímavé, pestré a bohaté, budou se na něj každý rok vracet. Protože venku je zima, vše pokryla vrstva ledu i sněhu, ptáci mají nouzi o potravu. V takovém případě je vhodné je přikrmovat. Ptáte se proč? Mnohdy totiž znamená krmítko nebo zavěšená lojová koule pro ptáky opravdovou záchranu. Na druhou stranu pozorovat švitořící vrabce je radost. Převážně děti se naučí, jak ptáčky v zimě správně krmit a pokud je to možné, vyfocením obyvatel zahrady získají pěknou sbírku zajímavých momentek z přírody.

sníh na krmítku

Zvláštní je, že ti ptáci, kteří žijí v blízkosti lidských obydlí, se o sebe dokážou postarat. Naučili se totiž, že mají potravu vždy jistou a najdou jí dostatek v širokém okolí. Naopak drobní ptáci z lesů to mají o poznání těžší. V zimě na procházky moc lidí do lesa nechodí a malí opeřenci jsou tak odkázáni sami na sebe bez pomoci přikrmování člověkem. Kam ale můžeme takové krmítko umístit? Krmítko, ať už koupené nebo domácí výroby, můžeme zavěsit na strom dostatečně vysoko tak, abychom jej mohli doplňovat, kontrolovat a čistit. Čištění by mělo být alespoň jednou týdně a postačí k tomu rýžový kartáč, ovšem bez chemikálií a saponátů. Krmítko nesmí být zase až moc nízko, aby se do něj nedostala kočka nebo jiný predátor, ohrožující malé opeřence. Také těsně za oknem na parapetu to nevadí. Pohled na ptáčky bude určitě zajímavá podívaná. Nemělo by být ale umístěno až moc daleko nebo v prosklených částech domu. Pokud se ptáci vyplaší, neštěstí v podobě nalétnutí do skla, které nevidí, jim může být osudné.
sýkorka na krmítku

Pozorovat hodující mistry v létání je nádhera. Jací ptáci se mohou na našem krmítku objevit? Kromě klasické sýkory koňadry a sýkory modřinky, můžeme spatřit i brhlíka lesního. Poznáme ho díky dlouhému úzkému zobáku a černému pruhu přes oko. Malého čížka lesního snadno zahlédneme ve větších hejnech v korunách olší a bříz a nápadný pěnkavou pták, dlask tlustozobý, nepohrdne ani ořechy. Oproti nim třeba brkoslav severní se u nás objeví jen občas a zamíří rovnou do sadů na jablka zbylá na stromech a klasický vrabec se u nás opět začal početně objevovat.