Život s atopickým ekzémem

Atopický ekzém postihuje jak děti tak i dospělé. Většinou se objeví již v dětství, a pokud nezmizí potíže do puberty, bude vás trápit už po celý život. Vyléčit ho totiž ještě úplně nejde. Ovšem pomocí léků a mastí se dají dobře zmírnit obtíže. K tomu ale musí nemocný dodržovat také spoustu pravidel, jak v jídle tak běžném životě a chodu domácnosti. Způsobovat ho totiž může hned několik faktorů.

měsíčková mast

Co je atopický ekzém

 Lidé s atopickým ekzémem mají slabý ochranný film na pokožce, buňky tak snadněji odumírají. Tím je způsoben zánět, který se projevuje ekzémem. Kůže se začervená, tvoří se na ní pupínky, ty puknou a vytváří se ztvrdlá kůže, která bolí, svědí a pálí. Je to nepříjemné, nutí vás to ke škrábání, čímž se jen všechno zhorší. Atopický ekzém potrápí hodně také v noci svědění je v noci totiž dost intenzivní, onemocnění je nepříjemné vyrážky se tvoří všude po těle. Nejčastěji se atopický ekzém dědí, ovlivnit to můžou ale i jiné faktory, jako některé potraviny, prach nebo čisticí prostředky. Pro nemocného je velmi důležité aby přizpůsobil svou domácnost ale i zaměstnání tak, aby se onemocnění a jeho příznaky ještě nezhoršovalo.

Jak s ním bojovat

Každému vadí jiný typ alergenu, kožní lékař vám řekne, který spouští onemocnění právě u vás. Pak je důležité se mu vyhýbat. U někoho je to prach, u jiného například čisticí prostředky a někdy jich může být více najednou. Atopikům se doporučuje nemít doma koberce, utírat prach jen vlhkou hadrou a co nejčastěji, nemít domácí zvířata a při práci se saponáty vždy používat rukavice. Projevy může vyvolávat ale také jídlo, nedoporučuje se jíst ve větším množství ořechy, čokoládu nebo citrusové plody.
prach u rukou

O postiženou kůži je důležité se náležitě starat. Pokožka se musí pravidelně promazávat mastnými krémy. Kosmetiku a sprchové gely, byste měli používat ty určené přímo pro atopickou kůži anebo takové, které neobsahují žádné parfemace. Nejlepší je používání konopné nebo kozí kosmetiky, jsou velmi účinné. K jakémukoliv podráždění pokožka velmi náchylná a může spustit zánět. Na vyrážky pomáhá konopná mast. Při velkém postižení ovšem pomohou pouze masti na recept, které vám předepíše lékař. Velmi často obsahují kortikoidy a nedoporučují se používat dlouhodobě.