Vývoz českých potravin do zahraničí stále stoupá


Víte o tom, že Československá socialistická republika byla potravinově soběstačnou zemí a k tomu jsme potraviny ještě exportovali za hranice? Tento fakt nemůže nikdo popřít, zvláště pak ten, kdo považuje naše pěstitele plodin za podřadné ve srovnání se zeměmi západní Evropy a oblastmi na jiných kontinentech. V současné době jsme bohužel stále závislí na dovozu mnoha potravinových zdrojů, i když je fakt, že zároveň některé komodity vyvážíme, a objem vývozu má spíše stoupající tendenci.

lesní plody

Českým farmářům a zemědělcům však napomáhají i některé moderní technologie, například v oblasti logistiky. Vypěstované produkty se daří efektivněji skladovat a přepravovat díky IBC kontejnerům Schoeller Allibert.

Co je to IBC kontejner

Pod tímto názvem si lze představit obří plastovou kostku o délce hrany jednoho metru, do níž se umístí vložka z plastové fólie pro samotný náklad. Tím bývá obyčejně ovoce a zelenina ve zpracovaném stavu, například do podoby marmelád a džemů, pasírovaných plodů, ovocných a zeleninových šťáv, marinád, čalamád, nakládané zeleniny atd.

zpracování jahod

Kontejnery se skládají na sebe do speciálních západek až do výšky pěti pater. Spojení je natolik pevné, že obstojí i při náročných podmínkách přepravy po souši i na moři, případně při letecké přepravě. Tím pádem si uvědomíte, že nosnost každého kontejneru musí být zhruba pět tun, a stejně tak vysokou nosností musí disponovat speciální přepravní plastové palety, na něž se kontejnery pokládají.

Efektivita tohoto způsobu manipulace se zemědělskými plodinami je obrovská, a bez problémů konkuruje všem ostatním dosavadním způsobům logistiky v tomto odvětví. Kontejnery jsou navíc skládací, takže ušetří místo, pokud je zrovna nepotřebujete mít zaplněné, a zároveň se velmi dobře udržují v čistotě, která je základním předpokladem úspěchu v potravinářských a zemědělských oborech.