Venkovní dlažba z kamene je investice pro budoucí generace

Imitaci nebo pravý kámen

nebo pouhá náhražka v podobě dlažby s povrchovým vzorem, připomínajícím vyspárovaný kamenný reliéf? Řešíte-li podobné dilema, pak bychom si mohli o těchto materiálech něco povědět.

Keramické dlaždice pro venkovní využití vypadají lépe tehdy, jsou-li spíše méně nápadné, s jemným vzorem. Jestliže bude každá dlaždice napodobovat kameny s širšími nepravidelnými spárami, bude rušivým elementem pravidelný tvar dlaždic se skutečnými spárami do pravého úhlu v přesných roztečích. Bude zkrátka na první pohled patrné, že jde pouze o keramiku, a může to budit dojem násilného řešení.

kamenná textura

Zatímco nepravidelně kladené přírodní kameny na připravené podloží v betonu nebo štěrku budou působit přirozeně, a možná až luxusně. Je to zkrátka podobné, jako kdybyste porovnávali postel z masivního dřeva s lůžkem z dřevotřískových desek, u nichž zpravidla poznáte na první pohled, z čeho je výrobek zhotoven.

venkovní posezení

Vlastnosti kamenné dlažby

Především jde o velmi pevný, houževnatý a tvrdý materiál, který bez problémů odolává erozi, vyvolané povětrnostními vlivy. Kameny zůstávají v přírodě v letním vedru, slunečním žáru i v třeskutých mrazech velmi dlouho prakticky neporušené a investice do kamenné venkovní dlažby bývá na dlouhá desetiletí. S velkou pravděpodobností na svém místě zůstane i pro vaše potomky, nebo pro případné kupce vaší nemovitosti. Výhodou je i možnost volit více typů nerostů, jako je břidlice, rula, žula, kvarcit, pískovec nebo travertin.

Po kamenech svádí chodit naboso a je to i velmi zdravé, navíc akumulují teplo ze slunečních paprsků, které tento proces za slunečného počasí ještě více zpříjemní. Můžete na své zahradě střídat různé povrchy a našlapovat bosými chodidly po trávníku, dřevěných špalících, větvičkách nebo smrkových šiškách a vytvořit si doma vlastní barefoot chodník.