CNC stroje

Klasické jsou na ústupu

Ve strojírenství je zapotřebí vyrábět všemožné součástky, přičemž mnohdy k tomu volíme obrábění, kdy odebíráme materiál z obrobku. Nejčastěji používané stroje jsou soustruh, kterým obrábíme rotační součásti a frézka. Když se podíváme na ty starší, tak ovládání je tu kompletně mechanické, a proto obsluha musí ovládání dobře rozumně a mít i jistou praxi, aby mohla vyrábět složité součástky. Základem je elektrický motor, který nám zajišťuje rotaci nástroj či obrobku a zároveň posuv nástroje. Abychom si mohli regulovat otáčky a posuv dle potřeby, tak je zapotřebí převodovka. Když si stoupneme k takovému stoji poprvé, tak je tu dost různých pán a ovládacích kol.

starší soustruh

Jakmile si však vše osaháme a vyzkoušíme, tak zjistíme, co každý prvek dělá. Prací na něm se stále zlepšujeme a ty samé operace nám trvají kratší dobu. Proto není divu, že zkušenosti se se hodí a dost firem je vyžaduje, abyste mohli na konkrétní pozici pracovat.

Elektrické řízení

Při pohledu na dnešní firmy zjistíme, že zastoupení těmito běžnými stroji není už takové, jak tomu bývalo, protože dnes jsou masivně využívány CNC stroje. Ten sice někdo musí naprogramovat, ovšem potom nám může jet jeden kus za druhým, takže nakonec se celkové náklady na pořízení vrátí. Jsou hodně rychlé a při správném naprogramování je celý proces dost rychlý, takže nemají problém předehnat člověka na plné čáře, což je také důvod, proč se v řadě případech vyplatí.

CNC soustruh

Počítačové řízení je přesné a funguje skvěle, takže do sféry obráběcích stojů přineslo úplně nové možnosti. Stroje jsou mnohdy víceosé, a proto zvládají i náročné operace za krátkou dobu. Člověk, který u něj stojí mnohdy jenom mění kusy, kontroluje výrobní proces a případně výrobky měří, protože ve stroji je program, takže přesně ví, co má dělat. Stoje se stále vyvíjí, takže se můžeme zamyslet nad tím, kde budou třeba za 20 let.