Vatelín je nenahraditelný

Co je vatelín

Vatelín se nejčastěji vyrábí z polyesteru, ale jsou i vatelíny z bavlny, vlny, bambusu anebo z kombinací těchto materiálů.

Polyesterový vatelín se vyrábí v několika gramážích a některé druhy se můžou lišit i ve svém složení.

vatelín

K čemu použít vatelín

Pro šikovné a nápadité hospodyňky najde vatelín uplatnění i v domácnosti. Běžně se dá použít k výrobě Patchworku. Z vatelínu se dají snadno vyrobit výplně polštářků, kterými můžete malým dětem upravit plochu pro hraní, aby byly v bezpečí. Stejně dobře a snadno zhotovíte podložku nebo celý originální pelíšek pro domácího mazlíčka. Pro kočky můžete vyrobit s pomocí vatelínu škrabadlo. S vatelínem si snadno uděláte měkké podsedáky na židle, lavice nebo k zahradnímu posezení u grilování, jednoduše můžete vytvořit vkusné dekorace nebo měkoučké, pestré a bezpečné dětské hračky. Pokud šijete, určitě využijete vatelín k zateplení bund, kabátů, rukavic nebo kalhot. Z vatelínu můžete dětem obložit stěny, aby se neopíraly o studenou zeď. Pokud máte šikovného kutila, můžete jej použít i k zateplení na různých místech. Může také sloužit jako zvuková a tlumící izolace.

vatelín1

Kvalitní vatelín by měl držet svůj tvar. Při jeho nákupu si můžete podle potřeb vybrat kromě gramáže i šířku a délku návinu.

Údržba

Vatelín byl vyroben tak, aby šel vyprat běžným způsobem v pračce ve vodě do teploty 60 °C.

Kde ho koupit

Potřebný vatelín si můžete zakoupit v pohodlí domova v e-shopu spolu s ostatním sortimentem z textilní galanterie.

Průmyslové využití

Vatelín se běžně využívá ve velkém i v průmyslu. Například v oděvnictví slouží k výrobě teplých dek a různých polštářů, k výplni zateplovacích vložek pro zimní oblečení, jako výplň do zavinovaček pro děti.

Stejně dobře našel uplatnění pro průmyslovou výrobu panelů pro zvukovou a tepelnou izolaci a v nábytkářství při výrobě čalouněného nábytku od židlí až po sedací soupravy.