ČR v porovnání s ostatními evropskými státy

Jak si vlastně žijí čeští občané oproti těm ostatním, evropským? To je velmi zajímavá otázka, nad kterou bychom se chtěli zamyslet a trochu Vám ji přiblížit. Je to doopravdy smutné, ale Česká republika neprosperuje tak, jak bychom očekávali a tak, jak bychom si doopravdy přáli. Stagnujeme a zatím není cesty, jak našemu státu nějak výrazně polepšit.
vlajka republiky

Ne a ne se dostat z toho začarovaného kruhu, kdy máme nějaké příjmy, výdělky, přídavky, ale máme tak obrovské výdaje, které neustále rostou, a na které nejsme schopní vydělat dostatek peněz. Bavíme se o průměrném občanu České republiky, který vydělává podprůměrnou měsíční mzdu a není schopný pokrýt všechny své výdaje a to už se vůbec nebavíme o nějakém možném nadstandardu, jakým jsou dovolené, moderní vybavení domácnosti, dárky, aj.

ČSÚ (Český statistický úřad) přišel v roce 2019 se zajímavými údaji, kdy nám odhalil, že průměrná měsíční čistá mzda českých zaměstnanců činí 24 500 CZK, ale dodal, že 2/3 českých občanů/zaměstnanců na tuto mzdu vlastně nakonec nedosáhne.

Je to dáno tím, že do této statistiky jsou zařazeni i zaměstnanci, kteří mají naopak nadprůměrné čisté měsíční příjmy. Jsou to ale lidé, kteří se svými nadprůměrnými platy zvládnou držet krok i s ekonomikou České republiky a ve většině případů se nezajímají o to, jak žije zbytek naší republiky.

Když se ale podíváme na průměrnou českou rodinu – manželé a 2 děti – , kteří vydělávají každý 17 000 CZK čistého měsíčního příjmu, dopočítáme se zajímavých a ne moc líbivých údajů. Tato rodina má tedy měsíční příjmy 34 000 CZK. Nyní se musíme podívat na jejich výdaje. Budeme brát v potaz, že s ohledem na jejich příjmy bydlí jen v menším bytě 2+kk, za který měsíčně zaplatí 18 000 CZK i s poplatky za elektřinu a vodu. Větší byt si tato rodina nemůže dovolit, na hypotéku také nedosáhne, proto děti budou sdílet jeden pokoj a rodiče budou obývat obývací pokoj. Už tato situace je komplikovaná a často velmi nepříjemná. Nyní si přičteme další výdaje: 6000 CZK/jídlo (a nežijí si rozhodně nijak na vysoké noze), 3000 CZK (Školky), 4000 CZK/mobilní telefony – výdaje za dopravu (benzín, MHD), internet a další menší poplatky. Přidejme si měsíčně nějaké drobnosti do domácnosti (úklidové prostředky), oblečení, boty, kosmetiku, kosmetické potřeby: 2000 CZK, a zase se tato rodina uskromňuje, protože čtyřčlenná rodina má těch potřeb doopravdy hodně.
osoba s čepicí

Naše vzorová rodina se dostala na výdaje 33 000 CZK, zbývá nám tedy 1000 CZK/měsíčně. Ale na co? Na šetření? Kolik ušetříme ročně? 12 000 CZK. Odejde nám pračka, máme nějaké nedoplatky na elektřinu/vodu, Vánoce, léto, narozeniny, svátky, aj. Rovnou můžeme říct, že tato rodina žije od koruny ke koruně a vidíme, že nemá vyhlídky na to, aby se jí začalo dařit nějak výrazně lépe.

Nejsmutnější na tom je fakt, že ceny za bydlení, jídlo, dopravu, vzdělávání rostou, ale platy zůstávají stejné. V dalších evropských zemích tyto náklady také rostou, ale už tak vysoké platy oproti těm našim také neustále rostou.