Zapáchající koberec není dobrou vizitkou

Že se koberce občas ušmudlají nějakými nečistotami, např. kouskem jídla, které tu vytvoří skvrnitou mapu, nebo vyšlapanými cestičkami, jež neodstraní běžný vysavač, je celkem známo. Tehdy se obvykle přikračuje k důkladnějšímu čištění, např. ručně, pomocí kartáče a čisticího roztoku, anebo s běžným saponátem s přídavkem sody na praní. Někdy jsou fleky na koberci natolik výrazné i po ručním čištění, že je vhodné povolat profesionály čištění koberců v Praze https://www.wismont-cisteni.cz/, aby celou podlahovou plochu protáhli čisticím strojem a poradili si s nečistotami důkladně.

kobercová vlákna

Koberce v domácnosti se však pouze nešpiní, ale časem, při zanedbané péči, začínají vydávat ne zrovna příjemný odér. Za všechno mohou bakterie a rozkladný proces organické hmoty, která se na koberci usadila i přesto, že jej každý týden vysáváme. Proč koberce zapáchají, a co se na nich usazuje?

nohy na koberci

Tuk z vaření – prohlíželi jste si někdy dopodrobna a detailně vnitřek vzduchotechniky, kterou revidovala specializovaná firma např. v domovní stoupačce nebo v bytových či firemních rozvodech? Pokud ano, možná si vybavíte, že se uvnitř potrubí usadila vrstva mastného prachu, který bylo jen velmi obtížné odstranit rukou, hadříkem nebo papírem. Něco podobného se odehrává i na koberci, protože digestoř nikdy neodsaje všechen rozptýlený tuk v ovzduší, a část se jej v bytě usadí na podlaze. Tuk se pak zašlape mezi kobercová vlákna, přilepí se na ně spolu s prachem a vysavač nemá takový výkon, aby je všechny vysál. Tuk se pak začne rozkládat a oxidovat (žluknout), což provází nepříjemný odér.

Chodidla – kde se chodí na koberci v ponožkách nebo přímo naboso, tam je předpoklad, že část lidského potu spolu s bakteriemi, které si na něm pochutnávají, ulpí na koberci. Pokud se takto procházíte po podlaze denně několik hodin, po týdnu žádnou změnu nezaznamenáte, ale po několika letech pravděpodobně ano. Když se pak skloníte k zemi a ke koberci si přičichnete, bude vám připomínat týden nošené ponožky, a to je opět důvod povolat profesionály s čisticím strojem.