Prater – největší zábavní park ve střední Evropě

Tento obří zábavní park se rozkládá na vídeňském druhém okrese nedaleko náměstí Praterster. Největší dominantou parku je známé Obří kolo, které bylo sestaveno v roce 1897 k příležitosti padesátého výročí vlády Františka Josefa I., kolo stojí přímo u vchodu do parku a stalo se jedním ze symbolů města. Bohužel na konci druhé světové války kolo zachvátil požár, který poškodil i hnací ústrojí, ale po válce bylo uvedeno zpět do provozu, ovšem pouze s polovinou kabin.  Historie Prátru se začíná psát v dobách osvíceného panovníka Josefa II. Za jeho dob park sloužil jako císařská honitba a on sám jej v roce 1766 prohlásil za veřejný prostor, kde by si lidé měli odpočinout od každodenních starostí a pobavit se. Nechal zde zřídit nejrůznější kavárny a občerstvení. Místo si lidé velmi rychle zamilovali a zakrátko se zde začaly objevovat i první kuželníky.

velký kolotoč

Později začaly přibývat i další atrakce, jako jsou nejrůznější kolotoče, autodromy, střelnice, strašidelné hrady, horské dráhy nebo dokonce muzeum voskových figurín. Kromě všech těchto atrakcí zde dnes můžete najít i plno vyhlášených restaurací, hospůdek a stánků s upomínkovými předměty. Park má dokonce i svého maskota, kterým je socha Číňana Calafatiho, je devět metrů vysoká a stojí kousek od Obřího kola.
večerní pouť

V celém parku dnes najdete více než 250 atrakcí, mezi ty nejadrelinovější  patří Turbo Boost, Space-Shot, Freefall-Tower nebo Ejection Seat. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí je řetízkový kolotoč Praterturm, který je vysoký 117 metrů, točí se rychlostí šedesát kilometrů za hodinu a nabízí jedinečný výhled na celou Vídeň. Další proslulou atrakcí je i Černá mamba, která vás osmdesátikilometrovou rychlostí katapultuje vzduchem. Stejnou rychlost nabízí i horská dráha Teststrecke, která ovšem není jedinou horskou dráhou v Prátru. Známá je i horská dráha Boomerang, která jezdí dokonce i pozadu. Nedaleko Prátru se také můžete objednat na letecký simulátor Boeingu 737, kde si můžete vyzkoušet práci pilota dopravního letadla.