Jak ošetřovat dřevo v exteriéru?


Téměř na každé zahradě můžeme naleznout alespoň jeden dřevěný prvek. Altán, pergola, zahradní domek, plot nebo třeba můstek přes jezírko…dřevo na zahradu zkrátka patří a je jedno v jaké formě a podobě. Jenže dřevo, stejně jako další přírodní materiály, časem ztrácejí na svém půvabu. Abychom si jeho krásu mohli užívat co nejdéle, je potřeba mu věnovat trochu péče. Pojďte se společně s námi podívat, co vše můžete pro ochranu dřeva v exteriéru udělat.

Není péče jako péče

Dřevo v exteriéru musí nepřetržitě odolávat povětrnostním vlivům, změnám teplot, vlhkosti nebo působení slunečního záření. Není se tak čemu divit, že je daleko více namáháno než dřevo v interiéru. Právě tyto faktory výrazně snižují trvanlivost dřeva. Tu můžeme prodloužit použitím vhodného nátěru, který povrch dřeva uzavře a poskytne dlouhotrvající ochranu.

dřevěná lavička

Mějte se na pozoru a krycí nátěr pravidelně kontrolujte, pokud zachytíte první příznaky stárnutí, je potřeba dřevo opětovně natřít. V momentě, kdy zjistíte, že pod starým nátěrem už prosvítá dřevo, je zapotřebí starý nátěr odstranit a následně přistoupit ke kompletní renovaci. Rozhodně se tedy vyplatí nic nepodcenit a nátěr pravidelně kontrolovat, ušetříte si čas i peníze.

pergola na zahradě

Nátěr, díky kterému se zbavíte škůdců jednou pro vždy

Pokud chcete, aby vám dřevo na zahradě vydrželo co nejdéle, je potřeba věnovat pozornost i impregnaci. Nezáleží, zda se jedná o krmítko pro ptáky, dřevěný plot nebo zahradní pergola, speciální nátěr bude vždy stejný. Je to právě impregnace, která brání dřevokaznému hmyzu, plísním nebo houbám, aby deformovali dřevo.

Rozdíl mezi barvou a lazurou?

Nepleťte si pojem barva a lazura. Zatímco lazura se používá tam, kde chceme nechat vyniknout strukturu dřeva, krycí barva naopak tam, kde staré dřevo nevypadá už nejlépe a my ho chceme rafinovaně schovat pod vrstvou barvy.