Bavlna – od sklizně až po výrobu látek



Sklizeň bavlny začíná na bavlníkových plantážích. Na těch se pěstují bavlníkové keře. Keře produkují takzvané „bavlníkové tobolky“. Ty obsahují bavlněná vlákna. Sklizeň se většinou provádí mechanickými stroji. V některých případech se ale bavlna sbírá ručně. Sklizeň obvykle probíhá od konce léta do podzimu. Po sklizni je bavlna podrobena zpracování. Nejprve se odstraní nečistoty, jako jsou listy a semena. Následuje takzvané „česání“. Během toho se vlákna oddělují a vyrovnávají. To usnadňuje předení bavlny. Poté se bavlněná vlákna přetváří na přízi, která se používá pro výrobu textilií.

bavlník

Příze může být dále barvena a zpracovává se do různých typů tkaniny. Existují různé techniky tkaní, které umožňují vznik různých vzorů a textur. Od hladkých a jemných látek, až po odolné materiály.

Využití bavlněných látek

Bavlněné látky Prima obchod mají všestranné využití v mnoha oblastech.

Oblečení – bavlna je oblíbená pro výrobu všech různých druhů oblečení. Bavlna se skvěle hodí pro výrobu triček, košil, kalhot, šatů, sukní a dalších kousků oblečení. Je totiž příjemná na nošení, a to v nejrůznějších klimatických podmínkách.

Domácí textilie – bavlněné látky se také hojně využívají pro výrobu bytového textilu, jako jsou ubrusy, polštáře nebo ložní prádlo.

bavlna

Ostatní výrobky – bavlna se ale využívá také v dalších oblastech. Třeba v oblasti zdravotnictví, kde se používá pro výrobu obvazů a hygienických potřeb. Využívá se také v průmysl, třeba pro výrobu hadříků. V umění se třeba používá pro výrobu malířských pláten.

Výhody bavlněných látek jsou mnohé. Proto jsou tak oblíbené. Jsou pohodlné. Bavlna je měkká, prodyšná a příjemná na dotek. Je také hypoalergenní. Je přirozeně hypoalergenní, takže je vhodná i na výrobu dětského oblečení. Je taky snadno udržitelná a odolná vůči opotřebení. To prodlužuje životnost oděvů, které jsou z bavlny vyrobené.

5/5 - (1 vote)